Moderantní epikurejství
Epikuros, antický řecký filozof, zastával názor, že dobro je příjemné, že poskytuje rozkoš. Ba dokonce se domníval, že je to jeho hlavní poznávací znak, dokonce se domníval, že rozkoš a dobro jsou totožné. Požitek a dobro jsou jedno. Abychom žili etický život, musíme žít příjemný život. Aby byl náš život příjemný, musíme se podle Epikura především vzdát všeho potenciálně nepříjemného. Epikuros sám z toho vyvodil, že je třeba se vyvarovat přepychového jídla, které s sebou nese nebezpečí zažívacích potíží. Místo toho se stravoval jen chlebem a občerstvoval se jen vodou. Vzdal se také všech vztahů s ženami a pěstoval jen přátelství s muži, které s sebou prý nenese rizika, tak jako intimní vztah se ženou (přátelství se ženou - to byla v té době směšná představa). Tak bychom mohli pokračovat.
S takovým pojetím nesouhlasím, ani jsem se nepokoušel ordinovat tak nekompromisní medicínu. V něčem mě ale tato šílená myšlenka přitahuje v konkrétních důsledcích takovéhoto materialistického pojetí dobra a jeho krajní praktičnosti. Zatímco Epikuros viděl nezamýšlené a krajně negativní důsledky za čímkoli přřepychovým, v dnešní době je naopak nevidíme za ničím.
Ničím.
Zvažte to. Navrhuji vám vyzkoušet moderantní epikurejství. Mírné, mírné, přemýšlivé epikurejství. Epikuros totiž svou askezi nestaví na nějakém nerealistickém moralizování, na vidině nějaké záhrobní odplaty. Ale na pragmatickém pohledu do blízké budoucnosti.
Nemá to něco společného s kobylkami v kávě? Ve snu se skrývá únik i návrat a spánkem se člověk umoudřuje.
P.S. Cestu k dalším informacím o filozofovi Epikurovi najdete v sekci literatura.
předchozí | další |